סיפורי זן 

אהבה רבה יש לי לסיפורי זן, ואני אוהבת לשלב אותם בשיעורי היוגה.
לאחר שהתלמידים נכנסים להרפייה, אני מספרת להם סיפור זן.
ולמה סיפורי זן?
אני מוצאת שסיפורי זן גורמים לנו לחשוב על דברים קצת מחוץ לקופסא, להתבונן על החיים שלנו, על הרגשות שלנו, על מערכות היחסים שלנו - מזוית קצת אחרת. ואין הכוונה למוסר השכל, להטפת מוסר, לשיעור ב"איך לחיות את החיים שלנו".

והנה כמה סיפורים מובחרים:

  

לעבוד קשה
 
תלמיד לאומנויות הלחימה ניגש אל מורו ושאל ברצינות, "אני מקדיש את עצמי כדי ללמוד את האומנות שלך. כמה זמן ייקח לי להגיע לדרגת מאסטר?"

המורה השיב בפשטות, "עשר שנים."

התלמיד ענה בקוצר רוח, "אך אני רוצה להגיע לדרגת מאסטר מהר יותר. אעבוד קשה, אתאמן בכל יום, עשר או יותר שעות בכל יום, אם אצטרך. כמה זמן זה ייקח אז?"

המורה חשב לרגע וענה, "עשרים שנה."
 
 
זה יעבור
 
תלמיד אחד ניגש למורה המדיטציה שלו ואמר, "המדיטציה שלי נוראה! אני מרגיש שדעתי מוסחת, או שרגלי כואבות, או שאני מרגיש שאני נרדם כל הזמן. זה פשוט נורא!"

"זה יעבור", השיב המורה בשלווה.

שבוע לאחר מכן, התלמיד שב אל מורו. "המדיטציה שלי נפלאה! אני מרגיש כל כך מודע, כל כך רגוע, כל כך חי! זה פשוט נפלא!"

"
זה יעבור", השיב המורה בשלווה.
 
 
מתנת העלבון
 
פעם אחת חי לוחם גדול. למרות שהיה זקן למדי, הוא עדיין הצליח להכניע את כל הקורא עליו תגר. המוניטין שלו יצא למרחוק ותלמידים רבים התקבצו כדי ללמוד ממנו.

פעם אחת לוחם צעיר וידוע לשמצה הגיע לכפר. הוא היה נחוש בדעתו להיות האדם הראשון שיביס את המאסטר הגדול. בנוסף לכוחו, היתה לו יכולת על-טבעית לזהות ולנצל כל חולשה של יריבו. הוא היה מחכה עד שיריבו יעשה את הצעד הראשון, וכך חושף חולשה כלשהי, ואז מכה ללא רחמים ובמהירות רבה. אף אחד מעולם לא החזיק מעמד מולו מעבר לצעד הראשון.

למרות עצתם של תלמידיו המודאגים, המאסטר הזקן הסכים בשמחה לאתגר שהציב בפניו הלוחם הצעיר. בעוד השניים מתכוננים לקרב, הלוחם הצעיר התחיל להטיח קללות בפני המאסטר הזקן. הוא השליך עליו עפר וירק בפניו. במשך שעות הוא תקף אותו מילולית באמצעות כל קללה והעלבה הידועה לאנושות. אך הלוחם הזקן פשוט עמד שם ללא תנועה, רגוע. לבסוף, הלוחם הצעיר התיש את עצמו. ביודעו כי הובס, הוא עזב בבושה.

מאוכזבים במקצת על כך שלא נלחם בצעיר המעליב, התלמידים נאספו מסביב למאסטר הזקן ושאלו אותו שאלות. "איך יכולת לסבול השפלה כזו? איך שכנעת אותו לעזוב?"

 
"אם מישהו בא ומביא לי מתנה אך אינני מקבל אותה," ענה המאסטר, "למי המתנה שייכת?"

 
מוטרד
 
 שני נזירים הגיעו במסעם לגדת נהר, שם פגשו אישה צעירה. מודאגת מהזרם, שאלה אם יוכלו להעביר אותה את הנהר. אחד הנזירים היסס, אך חברו הניף אותה במהירות על כתפו, העביר אותה את הנהר, והוריד אותה על הגדה השניה. היא הודתה לו והלכה לדרכה.

בעוד הנזירים ממשיכים בדרכם, האחד הרהר ושקע במחשבות. כשלא יכול היה להמשיך בשתיקתו, הוא אמר, "אחי, הכשרתנו הרוחנית מלמדת אותנו להימנע מכל קשר עם נשים, אך אתה הנפת את זאת על כתפיך ונשאת אותה!"

"
אחי," ענה הנזיר השני, "אני הורדתי אותה על הגדה השניה, בעוד אתה ממשיך לשאת אותה."
 
 
שיעורי יוגה בזכרון יעקב, בנימינה ובית חנניה

 


 

לייבסיטי - בניית אתרים